Když se nám na cestách stane to, že se někde ztratíme, máme v dnešní době báječného pomocníka. Vytáhneme mobil a najdeme si v něm mapu. Ta nám rychle ukáže, kde jsme. Pokud víme, kam jdeme, najde hned několik způsobů, jak se tam dostat.
Začínáte bloudit ve svém životě?
Zaplavuje vás čas od času zmatek?
To je běžné. Ale jen něktečí se dokáží zastavit a zorientovat se. Vytvoří si mapu – zmapují si, kde jsou a rozhodnou se kam se potřebuji pohnout.Než vykročíme i my na dobrodružnou výpravu, udělejme si také takovou mapu. Co je v našem životě báječné? V jakých oblastech jste spokojen/a? Kde se schyluje ke změně? A možná, že ji už žijete.
„Nikdo z nás se nemůže vrátit zpátky a změnit začátek. Ale každý může začít teď a změnit tak konec.“ Carl Bard, akademik
Potřebujete jen papír, tužku a chvilku času, abyste si ujasnili, co je pro vás důležité a kam soustředit pozornost. Tady je nutné si říci „jdu do toho“ a všechno ostatní na 15 minut pustit z hlavy. Chcete-li z článku vytěžit maximum, bude se vám hodit „pracovní list“ (čistá stránka papíru nejlépe A4), nebo něco jako deník. Pokud to uděláte, získáte cenné postřehy a inspiraci, díky nimž budete procházet životem s větší lehkostí a zároveň budete mít více šancí dělat efektivnější rozhodnutí.
Mapu máte po ruce a na očích.
Kruh života, sám sobě kartografem
Na čistou stránku papíru nakreslete kruh. Tak tohle je váš život. Čistý, prázdný prostor. Čím ho naplňujete?
- Pojmenujte 8 životních oblastí (můžete se nechat inspirovat mým KRUHEM ŽIVOTA na fotografii nebo zvolte své vlastní pojmenování podle skutečnosti). Máte?
- Do prázdného schématu Kola na volném listě papíru zaznamenejte svou míru spokojenosti.
- Střed kola znamená minimální spokojenost (1), jeho obvod naopak maximální míru spokojenosti (10, naplnění).
- Jakmile budete hotovi, spojte jednotlivé body a vystínujte plochu jako na fotografii.
- Dobře se podívejte na výsledek a všechno, co vás napadne k tomu, co vidíte, si napište na další čistý list (myšlenky, pocity, vhledy, nápady, otázky aj.).
- Čas věnovaný tomuto zastavení se vyplatí. Je to jako pečlivý úklid ve sklepení vašeho domu. Nejprve je nutné vyházet všechny věci ven, abychom věděli, co si necháme, co darujeme někomu jinému a co už opravdu nepotřebujeme…
Čtení z mapy
Pokud jste ve všech oblastí života dosáhli naplnění, nemá význam číst dál. Vychutnávejte si chvíle blaha. Pokud se ovšem objevil/a oblast či oblasti, ve kterých (tak trochu) strádáte, pojďme dál.
KRUH ŽIVOTA inspiruje k tomu, kam vědomě dávat více pozornosti a zájmu. Stará moudrost říká „kam jde naše pozornost, tam jde naše energie, tam je možné očekávat změny.“ Takže trochu odstupte a podívejte se na svoji mapu života znovu, trochu z nadhledu:
- Co si o svém výsledném koláči myslíte?
- Jste s celkovým stavem spokojeni nebo ne?
- Z čeho máte opravdu radost?
- Co je na vašem životě opravdu skvělé? Uznejte to. Ideálně napište si to černé na bílé, ať to vidíte (a nebuďte příliš skromní). Vzdejte „díky“ sami sobě, oceňte kus svého života za vámi, ať svobodně a s dobrým pocitem ze sebe můžeme vykročit dál…
Teď se na mapu podívejte ještě jednou. Která oblast potřebuje více pozornosti a zájmu (změnu)? Co raději přehlížíte, nechce se vám do toho či naopak má pro vás velké kouzlo a přitažlivost? Zacilte a napište si: Jaká oblast vašeho života si říká o větší míru pozornosti a vyžaduje vaší větší iniciativu?
A teď už jen zdánlivá maličkost. Představte si, že se vaše spokojenost v dané oblasti se skutečně zvýšila. Přes noc se stal zázrak. Probouzíte se a vnímáte, že se něco podstatného děje jinak. Popište na volný list papíru či rovnou do svého deníku, jak probíhá den po zázraku (se všemi detaily, které dělají ten rozdíl). Na čem všem poznáváte, že se věci pohnuly k lepšímu? Rozhlédněte se kolem sebe. Co je viditelně jinak? Jak jinak se cítíte? Co slyšíte od lidí kolem sebe (jiného)? Co jiného děláte? Zkrátka sněte. Sněte opakovaně. Protože:
„Úspěch plyne z jasné představy, čeho a proč chceme dosáhnout. A ještě jasnějšího rozhodnutí, že mi to za to stojí. A když se mé záměry a cíle sladí s lidmi pro mne důležitými, pak je tu “karavana schopná a ochotná překonat kdejakou poušť”.
Dnešní článek je o přípravě na „cestu“. O tom, aby se nám změny jen neděli, ale abychom také byli více jejich tvůrci. V příštím článku se zaměřím na to, co je spojeno s tím, když se rozhodneme opravdu žít tvořivě a nejen „ve vleku událostí“. Chcete-li mít náskok, už dnes si stáhněte e-book „KROK DO NEZNÁME“ z webových stránek www.alenajachimova.cz.