Jak si zamilovat ZMĚNY

Jak si zamilovat ZMĚNY

posted in: BLOG | 0

Chcete-li radikálně něco změnit ve svém životě, znamená to začít věci dělat jinak, a především začít jinak myslet.

Chcete-li například shodit 20 kilo, vzít rodinné finance lépe do rukou, dát do pořádku vztahy ve svém okolí anebo nastartovat kariéru svých snů, je to o tom sebrat odvahu a obracet svůj život na ruby. Znamená to udělat čáru za minulostí a začít od začátku. Krok za krokem. K radikální změně se rozhodujeme, když už ve svém stávajícím životě nedokážeme dýchat či jsme natolik přitahování „vyrazit do neznáma“.

 

Život je jako vlno-bytí

Celá rada změn se v našem životě odehrává zcela přirozeně. Jdeme. Po čase uvízneme v rutině, děje kolem se stávají známými, okoukanými, běžnými. Začneme znovu cítit neklid, možná nespokojenost, volání. Dokonce můžeme pociťovat nudu – tam, kde právě jsme, už nám to „nic moc nedává“. Případně se začneme cítit zahlceni, přesyceni. Něco v nás začne hlodat, bažit po změně – po něčem novém, vzrušujícím. Zpočátku je to takový tenký hlásek, který – pokud ho nepřehlušíme – začne sílit. Sníme a někdy se přistihneme, že už změnu plánujeme…

A pak je tady druhá stránka téže mince. Jiné hlasy začnou připomínat „pálí tě dobré bydlo“? Nebo dokonce „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. A tohle pnutí je předzvěstí přicházejících výzev a možná nových zkušeností. Je to volání vydat se na Cestu, do Nového světa. Sbalit si pomyslný balíček s buchtami a opustit bezpečný prostor za pecí… Jenže…

Jenže to nemusí být vždy tak snadné. To, co chce vnitřní pohaněč a kam jsme voláni, bývá v rozporu s našimi aktuálními pocity a systémem přesvědčení. Jsme jaksi schizofrenní.

Jedna naše část chce pohyb, změnu a ta druhá nelibě nese ztrátu „hřejivého místa za pecí“.

Pokud i u nás vítězí (vždy) pohodlné a pasivní JÁ. Nikam se nepůjde. Ovšem to druhé JÁ, toužící po dobrodružství a vzrušení, bude strádat. Pravděpodobně brblat a tím dříve či později komplikovat náš život.

  • První část je svým založením emocionální a instinktivní. Cítí strach, zlost, smutek, radost, bolest.
  • Druhá část je racionální. Přemýšlí, vnímá souvislosti, analyzuje a dívá se do budoucnosti.

Mezi oběma částmi čas od času vzniká napětí, pnutí. Zkrátka přetahují se. A to je okamžik, kterému je užitečné věnovat pozornost. V opačném případě přichází bezmoc a následně „nemoc“.

 

Orientujte se v chaosu

Když se nám na cestách stane to, že se někde ztratíme, máme v dnešní době báječného pomocníka. Vytáhneme mobil a najdeme si v něm mapu. Ta nám rychle ukáže (když máme signál), kde jsme. Pokud víme, kam jdeme, najde hned několik způsobů, jak se tam dostat.

Začínáte bloudit ve svém životě?

Zaplavuje vás čas od času zmatek? To je běžné. Ale jen ti moudří se dokáží zastavit a zorientovat se. Vytvoří si takovou mapu – zmapují si, kde jsou a rozhodnou se, kam se potřebují hýbnout.

Než vykročíme na dobrodružnou výpravu, pojďme si udělat takovou mapu svého současného žití.

  • Co je v něm báječné?
  • V jakých jeho částech jste spokojen/a?
  • Kde se možná už schyluje ke změně?  A dost možná, že ji už žijete.

Co potřebujete?

  1. Jen papír, tužku a chvilku času, abyste si ujasnili, co je pro vás důležité a kam soustředit pozornost.
  2. Tady je nutné si říci „jdu do toho“ a všechno ostatní na 15 minut pustit z hlavy.
  3. Chcete-li z článku vytěžit maximum, bude se vám hodit „pracovní list“ (čistá stránka papíru nejlépe A4), nebo něco jako deník…
  4. Pokud to uděláte, získáte cenné postřehy a inspiraci, díky nimž budete procházet životem s větší lehkostí a zároveň budete mít více šancí dělat efektivnější rozhodnutí. Mapu budete mít totiž po ruce a na očích.
  5. Jak si mapu vytvořit se dozvíte příště a vy, kteří nechcete čekat si ji stáhněte na www.alenajachimova.cz. Je v e-book „KROK DO NEZNÁMA“.
Comments are closed.