Nenechme se doběhnout: Pokud nechceme být ovládání svojí minulostí, myslí a skrytými emocemi dostává se nám do rukou úžasná metoda „Neurolinguistické programování (krátce NLP)“.
U jejího zrodu, na počátku 70-tých let v Kalifonské Univerzitě, stáli dva muži, Richard Bandler a John Grinder, Traduje se, že společně jezdili v zimě do hor lyžovat. Dlouhé večery nabízely mnoho času k přátelským rozhovorům a polemikám. Jedním z častých témat obou přátel byl „úspěch“ a „štěstí“. Kladli si otázky: Jak je možné, že jsou někteří lidé v oborech tak výrazně úspěšnější než ti ostatní? Jak je možné, že i přes svůj úspěch a obdiv okolí žijí docela obyčejné životy a jsou v nich spokojeni dokonce snad šťastni? Jejich časté diskuze vedly nejprve k nápadu a pak k rozhodnutí: „Pojďme to zjistit.“
Zaměřili se na lidi, kteří se zabývali vztahy, komunikací, zkrátka člověkem a jeho životem, na lidi kteří byli ve svém oboru nepřekonatelní, jmenovitě Fritéz Perl, zakladatel gestalt psychologie, Milton Erikson, otec klinické hypnózy a Virginie Satir, slavná rodinná terapeutka. Skenovali jejich myšlenkové pochody, pocity a chování. Měli jednu jedinou ambici: předat jejich mimořádné mezilidské dovednosti dalším lidem, nám. Z tohoto přímo vědeckého zkoumání vzniklo mnoho zajímavých a účinných metod a technik na to, jak žít šťastný život a přestat se trápit malým sebevědomím, tloušťkou, osamělostí, neschopností…. Otevřeli nám tím přímo bránu ke šťastnému životu ve vlastních rukou.
Proč NLP a osobní štěstí?
Všimli jste si, že v životě zažíváme příjemné, radostné, šťastné chvíle, úspěch a že k němu patří také trapasy, bolest, ztráta, trápení? Ovšem mnohdy si častěji vybavujeme ty negativní okamžiky. Zaměřujeme na ně pozornost. Snad abychom se jich příště vyvarovali. Připomínáme si je. Mluvíme o nich. Ve své hlavě s nimi máme založenou celou filmotéku. Stává se nám, že negativní zážitky spojíme sami se sebou. Z holky, která nešťastnou náhodou spadla do bláta se stane „špindíra“. Z kluka, který se lekl pavouka, je hned „strašpytel“ Když nám chutná jídlo a přidáme si, slyšíme „budeš tlustá, nikdo tě nebude chtít“ a když nemáme chuť sníst všechno co je na talíře posmívají se nám „hubeňoure“. Potřebujeme dosáhnout rovnováhy. Vyvážit nepříjemný pocit příjemným.
A tak sáhneme po tom, co je právě po ruce. Zajíme bolest, zapijeme ji, najdeme si někoho, kdo nám naše bolesti a bolístky pofouká, pustíme si film nebo muziku, abychom necítili sebe. Výjimečně je to jistě užitečné řešení. Ale co se stane, když, budeme sami sebe dostávat do rovnováhy kouskem dortu pokaždé, když se nám něco nepovede, když nebudeme právě ve své kůži? Z jednoho kousku dortu budou brzy dva, pak tři. Jedna dávka přestane zabírat. Roztáčí se kolo zvyku. Něco se mi nelíbí a místo toho, abych to řešila, tak od toho uteču, oddálím to, zajím a vytěsním. Ovšem ono mě to po čase doběhne. Mám ověřeno.
Jak jinak získat rovnováhu?
NLP nabízí začít se více a vědomě věnovat pozitivním zážitkům a zkušenostem. Spojit se s nimi. Nejen mentálně, ale znovu je zažívat, cítit jejich energii v těle. A to znamená vyvíjet tímto směrem úsilí. Cvičit, trénovat, učit se. Vlastně je to nesmírně jednoduché. NLP nás vrací k sebeúctě. Učí nás vážit si svých zkušeností. Zaměřuje naši pozornost na to, co máme k dispozici. Zabraňuje tomu, abychom rozpoznali čím jsme bohatí dříve, než to například ztratíme (zdravé tělo, šikovné ruce, dobrý a podporující přítel, plná ledničku, práce, ve které si mne váží aj.)
Pokud se sami sebe ptáte
- Jak žit život naplno, tak jak ho žít opravdu chci?
- Jak dělat práci, která mne bude živit a dávat smysl?
- Jak jednání s lidmi dělat ještě efektivnější? Jak si udržet živé vztahy?
- Jak získat či rozvíjet svoji zdravou sebedůvěru?
- Jak si udělat jasno ve svých životních cílech?
- Jak změnit svůj stav – zhubnout, uzdravit se, žít šťastnější život? Jsem toho schopen/a?
Začněte se zajímat o „Neurolinguistické programování“, může vám pomoci na tyto a podobné otázky přinést odpovědi.
Jak například?
1/ Nejprve se pojďme podívat na současný život, stav.
Alespoň trochu. Žádná velká analýza, hodnocení, litování se, fňukání ani obvinování. To mi uleví, ale nepodpoří změnu. Vezměte si tužku a napište si se mnou odpověd: Jaký je teď v tomto okamžiku můj život? Tak například: „Je mi 47 let. Za posledních 2 roky jsem přibrala (a dost), ze štíhlé ženy se stala baculka. Do starého oblečení se nevejdu (z velikosti 40 na 48. Uf!) Začali mne bolet záda a kotníky, do schodů se hned zadýchám. Cvičit už nechodím (svlékejte se v šatně před těma 25 letými modelkama). Děti jsou už velké a ani se nezastaví („znáte to, mají moc práce“). A manžel? Taky pořád v jednom kole. Jsem sama. Dortík a nás kocour mi dělají společnost… „
2/ Druhý krok nás nabádá ke snění. Víš, co chceš?
Jak to bude vypadat až nebudeš mít tak silný pocit osamělosti? Jak to bude vypadat, až budeš zase štíhlá žena? Jak bude vypadat tvé štěstí? Tady sáhneme opět po papíru a tužce. Popišme si své štěstí: „Vidím úsměv na své tváři. Sluší mi to. Opět nosím svůj oblíbený kostýmek a cítím se skvěle. Taneční krok. Místo s kocourem trávím večer se svým mužem u skleničky bílého vína. Chodím na dlouhé procházky a pořídili jsme si psa. Mám zase čas na kamarádky…“
Jak to šlo? Dost možná, že už tady vás neodbytně vyrušovali kritici, skeptici, pochybovači. Přivítejte je. Dejte jim pozornost a požádejte je ještě o chvilku strpení. Jejich čas přijde. Díky nim a jejich hlasům poznáme, jaké zdroje k vykročení na cestu za štěstím už máme a jaké potřebujeme nejprve získat. Na nich také závisí jak daleko na své cestě dojdeme.
3/ Teď je čas na rozhodnutí. Odkud začneme?
Nabízí se mnoho témat: vztah s manželem, vejít se do oblíbeného kostýmku, pohyb, mít dobrý pocit ze sebe. Odkud tedy? Má-li se skutečně v tomto případě něco udát, tak odpověď je jednoznačná. Na nic nečekej a začni OD SEBE: „Jak dostat úsměv na svoji tvář? Jak docílit toho, abys ses sama sobě líbila?“
4/ Tady v tomto bodu mnohdy vyleze celá armáda kritiků,
pochybovačů, kteří nás budou chtít nechat tam, kde jsme. Prověří naše odhodlání, motivaci, naše zdroje. Tady si cením technik a metod, které NLP přináší nejvíce. Jak z kritiků udělat spojence? A kam sáhnout pro další podporu? Naše sny, přání, předsevzetí zpravidla nekončí proto, že bychom pro ně málo dělali. Nejčastějším důvodem je nedostatek víry sama v sebe.
Pomocníky nám jsou naše dobré zkušenosti z minulosti, radostné zážitky a především energie, která v nich zůstává. Ověřte si to. Vybavte si svůj nejhezčí zážitek z dětství. Možná jste ho prožili sami a dost možná, že u toho ještě někdo byl. Vybavte si ten okamžik právě teď. Slyšíte zvuky? Zaposlouchejte se do nich znovu právě teď. Cítíte vůni? Vnímejte ji teď. Máte chuť v ústech jako tenkrát? Co vidíte? Dívejte se na to jako tenkrát. Zůstaňte v chvilku v tomto radostném momentu. Jaké to je? Jak se změnil váš vnitřní stav po tomto cvičení? Pokud se cítíte lépe, jste na dobré cestě. Opakováním můžete získat silnější spojení s esencí, která je ve vašem zážitku přítomná. NLP mluví o tzv. kotvení. Učí nás tím sbírat odvahu a vykročit. Fantazie, naše představivost je mocným zdrojem, který máme zabudovaný v sobě. Někdy potřebujeme jen někoho, aby nás ho pomohl oživit a ukázal nám, jak ho efektivně používat pro sebe a ne proti sobě.
5/ Bez alespoň drobných kroků k cíli nedojdeme.
Vzít štěstí do vlastních rukou je nezbytné. Tedy pokud nechceme zůstat jen v pozici „chudinky, které se věci stále nedaří“. I když to někdy nemusí být vidět všichni zažíváme životní ztráty. Ovšem pokud se nám nějaké situace stále opakují. A my si říkáme: „Zase mne zklamal/a. Opět mě vyhodili z práce. Další dieta, která nefunguje.“ Je jednoznačné, že máme řešení, který nevede k výsledku. Místo toho, abychom po mnoha neúspěšných pokusech našli jiné, vzdáváme se svých záměrů, cílů a cest. NLP trénuje naši flexibilitu a také kreativitu „když to stále nevede k výsledku, udělej něco jiného. Nevíš co, inspiruj se.“