Pohádkové setkání

posted in: BLOG | 0

Byl docela obyčejný den, sluníčko rozdávalo své teplo a léto bylo v plné své síle. Den, který vás nenechá doma. Vše láká k výletu, jen tak s batůžkem vyjít si někam mezi stromy a nechat se inspirovat náhodnými setkáními. Lesy kolem Opočna jsou tajemné a skrývají mnohé záhady a překvapení.  Mariánské cesty, prameny křišťálově čisté vody, starobylá místa. A právě na takovém místě jsme uviděli drobounkou babičku. Opírala se o berličky a navzdory všemu čiperně kráčela k pramenu jiskřivé vody.

Něčím nás zaujala. Energií. Vyzařovala z ní navzdory pokročilému věku, magnetizovala. Když se na nás podívala, oči se jí smály, svítila jako lucernička. Bylo úžasné v dnešním shonu potkat „šťastného člověka“. Připomínala pohádkovou babičku, někoho, kdo zná odpověď na všechny otázky.

Oslovila jsem jí: „…vypadáte úžasně spokojeně a šťastně, jste tady v těch lesích pro nás jako zjevení.“ Usmála se: „Bodejť bych nebyla šťastná. Jmenuji se Šťastná, Marie Šťastná, takže se sluší dostát svému jménu

Teď už jsem nepochybovala, že stojím tváří v tvář pohádkové babičce.

 

Z receptáře pohádkové babičky

 

Takovou příležitost si vskutku nemůžeme nechat utéct. Moudrá rada se nám může hodit. A světe div, se opravdu si na nás a na povídání našla chvilku času. Nejvíce jsme byli zvědaví narecept na štěstí. Radost, která jí zářila z očí, z celé tváře byla fascinující.  Skoro devadesátiletá stařenka se rozpovídala.

A jaký je ten recept?

  1. Berme život jaký je a učme se vidět jeho dobré stránky, jeho bohatost a hojnost. Věřme v dobro, v lásku a budujme si dobré lidské vztahy. Podporujme se a pomáhejme si.
  2. Mějme dobré slovo pro sebe i pro druhé lidi kolem sebe. Každý den okořeňme svůj den poděkováním za to, co dostáváte a poděkujme těm, kteří nás obdarovávají.
  3. Učme se to, co děláme a žijeme dělat s láskou. Dělejme si s obyčejných věcí a okamžiků, věci a okamžiky neobyčejné, zázračné a možná i trochu magické.
  4. Tam, kde je „zlo“, kde vidíme jen černočernou tmu, je vždy pramen toho dobrého. Učme se vidět kromě překážek, bariér také příležitosti a možnosti. Zaměřme se na ně.
  5. Mnohdy je lepší udělat chybu, než neudělat nic. Chybující člověk dojde k poznání, získá poučení, posune se z místa.
  6. Nejmocnějším nástrojem každého člověka (a především žen) je úsměv. Mnohdy i to špatné dokáže obrátit k lepšímu.
  7. Vždy máme volbu „být svobodnými veslaři“ nebo „galejními otroky“. Rozhodujme se odpovědně a berme svá rozhodnutí vážně. Stejně tak druhé nechávejte vědomě volit si cestu.
  8. Největší hodnotou lidského života není zdraví, ale čisté svědomí a víra v život.
  9. Dělejme si čas na snění. Zastavme se občas a rozhlédněme.

Jaké z „devatero bylinek“ receptu na štěstí si přidáte do svého každodenního života právě teď?

Comments are closed.