NELZE NEKOMUNIKOVAT

NELZE NEKOMUNIKOVAT

posted in: BLOG | 0

NELZE NEOVLIVŇOVAT. NELZE NEMÍT VOLBU.

Sepsala jsem 25 nejčastějších reakcí, se kterými se v jednáních, při podnikání a práci s lidmi setkávám.  Jsou to především ty, které mi pomáhají s lidmi jednat na partnerké úrovni. Zkrátka „neskočit na lep“, protože nejasnost či moje naivita příště nebo později přinese problémy, vyvolá pocit křivdy či eskaluje konflikt…

Věnujte, prosím, 5 minut krátké anketě.

Najdete ji na tomto linku:
https://docs.google.com/forms/d/1OU7ZWZmMvL6wIQSW512e6nf1ifLfvbJSA7WL7TURgA/viewform

Chtění, záměr, ambice, cíl, zisk, výhra, moc. Kdo z nás neslyšel někdy tato slova a kdo z ás se nestal alespoň nkdy nástrojem k jejich naplňování? Je téměř naší přirozeností vyhledávat příjemné a vyhýbat se potížím.

Komfort, pohodlí, klid. Kolik z nás po něm touží?Kolik z nás si ho přeje? Manipulujete okolnostmi? Přistihli jste sebe nebo někoho ve svém okolí, že se záměrně vyhýbá odpovědi, že skrývá nejistotu, že se zaštítí někým dalším, aby nebyl zatížen rozhodnutím nebo vystaven nálepce „slaboch“, když si řekne o čas?

MANIPULACE, posouvat někým. Tohle slovo nemám ráda, přesto setkáváme se s ním všichni. Má různé podoby. Je různě přijemná či nepříjemná, čitelná i nečitelná… Je to způsob, jak získat to, co chci, aniž bych sebe vystavila diskomfortu. Základem každého šikovného manipulátora je najít nejsnadnější cestu, jak dosáhnout svého prostřednictvím druhých. Teď hned! Volí pro sebe nejsnadnější cesty a způsoby. Naše odvěká snaha vyhýbat se nepříjemnému či ztrátám je mu v tom mnohdy velmi nápomocná. Stejně tak dokáže rozpoznat nejistotu, nevědomost, nezkušenost, strach, slušnost a další city a vlastnosti, které využívá k uskutečňování svých zpravidla skrytých zájmů a cílů.

Jak se to stane, že manipulujeme nebo sebou necháváme manipulovat, tedy „vláčet“?

Náš čas je omezený. Každý máme jen 24 hodin denně a ani o píď více. Tam, kam můžeme sáhnout, je čas, schopnosti a kapacita někoho dalšího. Jde o to, dostat ho do svých služeb. Silnější přitahuje slabší, větší menší, zkušení méně zkušené. Nabízenými důvody, argumenty, obrazy a příběhy vyvoláváme pocity, které sdělují: „Bez nás nemůžeš existovat“. Ukazujeme a říkáme jen to, co chceme, aby dotyčný viděl a slyšel. Nesdělujeme záměrně celou skutečnost nebo ji zkreslujeme. Víme, na základě čeho se naše oběť rozhoduje a jedná. Známe její „Achillovu patu“. A to – mnohdy nevědomě – použijeme proto, abychom získali co chceme aniž bychom za to dali něco, co potřebuje ona od nás.  To, že jsme podlehli tlaku, nereálným očekávání či kouzlu okamžiku, zjišťujeme v průběhu vztahu a nebo až na konci. Můžeme se cítit podvedení, mít pocit, že jsme naletěli a právě tyto pocity nás mají naučit rozpoznávat skryté manipulativní jednání… a příště se rozhodovat lépe.

Genialita v komunikaci je schopnost být zcela upřímný a zároveň ohleduplný.
John Powell
[/pullquote]
Comments are closed.