MANIPULUJI? MANIPULUJEŠ?

MANIPULUJI? MANIPULUJEŠ?

posted in: BLOG | 0
Jak se to stane, že manipulujeme nebo sebou necháváme manipulovat? 

Náš čas a kapacita jsou omezené. Každý máme jen 24 hodin denně a ani o píď více. Tam, kam můžeme sáhnout, je čas, schopnosti a energie někoho dalšího. Jde o to, dostat druhé lidi do svých služeb. Silnější přitahuje slabší, větší menší, zkušení méně zkušené.

A tak, abychom se přidali jsou nám nabízeny důvody, argumenty, obrazy a příběhy vyvolávající pocity, které sdělují: „Bez nás nemůžeš existovat“, „To musíš mít hned teď“ „To je ta jediná správná cesta“. Ukazují a říkají nám jen to, co chceme vidět a slyšet. Nesdělují záměrně celou skutečnost nebo ji upravují. Ví totiž, na základě čeho se jejich oběť rozhoduje a jednají. Znají naši „Achillovu patu“ a dokážou jí ve správný okamžik využít. Slyšeli jste někdy toto:

„Všichni lidé, kteří za něco stojí a mají zájem patřit mezi úspěšné neváhají a přidávají se k nám. Tady to podepište.“

„Každý slušný člověk, se musí zachovat v takovéto situaci tak a tak. Patříte mezi slušné lidi?“

„Jen dnešní den máte jedinečnou příležitost se ještě zapojit do této akce. V opačném případě ohrožujete budoucnost svých dětí a tak se nedivte, až vám to budou vyčítat.“

Manipulátor má v nás minimálně 3 mocné spojence

1/ „Strach“, odvěký a osvědčený spojenec, doprovázen zpravidla tlakem

„Mám před sebou poslední kvartál roku. Výsledky našeho obchodního oddělení nejsou takové, jak bych si je představoval. Je čas napnout všechny své síly, oslovit znovu všechny zákazníky s nabídkou. Nerad bych tu za měsíc stál a rozdával výpovědi. Kdo na to nemá, měl by si už teď začít hledat jinou práci… Ovšem to nemusí být jednoduché. Takže zaberte!“

Připomíná vám to něco? Tlak spojený s pocitem ohrožení. Jak hodně je to v dnešní době ještě účinné, je sporné. Přesto jsme s ním dnes a denně konfrontováni.

2/ Nevědomost

„Každý přece ví, že… Z toho logicky vyplývá…. Když se podíváme na aktuální statistiky, tak 99 % lidí se ve vaší situaci rozhoduje následujícím způsobem… Takže v podstatě nemáte jinou možnost než…., že. Takže tady prosím.“

Býváme zaplavováni různými zaručenými informacemi. A opravdu nemáme šanci v dnešní době být odborníci na všechno, všemu rozumět. Správně použitá data, argumenty a statistiky na nás působí velmi přesvědčivě. Zvlášť, když se chceme opravdu správně rozhodnout. Ovšem, kde je psáno, že to, jak se rozhoduje většina je také „správně“ pro nás?

3/ Důvěřivost

Setkali jste se s někým, kdo to s námi „myslí dobře“ pod maskou přítele:

„Příjemné chování, usměvavá tvář, chápající, naslouchající vašim starostem, nebo obavám. Zkrátka vyloženě milý člověk. Jen to, co jste s ním sdíleli mnohdy nezůstává mezi čtyřma očima. Později zjišťujeme, že dokáže nabyté informace mistrně použít pro své vlastní zájmy. Jeho přátelství a city bývají zištné. Ti nejšikovnější využívají lichotek a důvěry natolik, že se mnohdy ocitáme v síti jejich intrik.“

 

Comments are closed.