KOUČOVÁNÍ je o schopnosti učit se

KOUČOVÁNÍ je o schopnosti učit se

posted in: BLOG | 0

„Stojím před důležitým rozhodnutím. Dalo by se říci, že jsem na další životní křižovatce. Jedna z těch cest je nechat vše běžet tak, jak běží. Mám skvělou práci, ve které se cítím jistá, která naplňuje mé ambice a dovoluje mi realizovat zkušenosti a velkou část mých schopností. Pracuji v týmu, který znám a ve kterém mám své místo. Už 10 let. A to je možná ten problém. Je těžké cokoliv měnit. Zaškatulkovaná, zařazená, maximálně vytížená a výkonná. Tak proč?! Jenže mne to neuspokojuje. V práci trávím více než polovina svého života a tak chci, aby to za to stálo, aby měla smysl a význam, abych při ní napínala své síly a vyvíjela se. Teď se objevila výzva. Lákavá, zajímavá a opravdu náročná. Dokážu převzít odpovědnost také za druhé a jejich výsledky? Na čem mohu stavět? Vím jen jedno, potřebuji podporu, abych si to ujasnila a abych svoji jistotu na úspěch posílila. A tak jsem tady.“

Dokážete přimět sami sebe chovat se jinak?

V životě a v práci nás potkává mnoho změn: mění se podmínky, ve kterých pracujeme, stoupají nároky, učíme se řídit projekty, vytvářet flexibilní a výkonné týmy, ovládat nové technologie a setkáváme se s životními výzvami. Některé změny jsou snadné a jiné nám dokáží zamotat hlavu. Projít procesem proměny, opouštět nefunkční zvyky a vytvářet si nové znamená nahlédnout na to, jak sami sebe podporujeme a jak sami sebe aktualizujeme.

Pokud měníme své chování, naladění, ovlivňujeme přirozeně chování a naladění lidí kolem sebe. Jak snadné...

Koučování je dnes běžnou metodou

Možná znáte okamžiky, kdy dlouho mluvíme o problémech a o tom, co vše nefunguje, co vše je špatně. Utápíme se v tom nebo přinejmenším přicházíme o energii. Koučování dnes už není v oblasti osobního a firemního rozvoje žádnou novinkou. Stalo se dostupným a běžným způsobem, jak podporovat klíčové lidi v organizaci – ty, kteří na sobě chtějí pracovat a plně využívat své možnosti (zatím utajené či skryté).

Nároky na nás rostou a doba je chaotická

Metoda koučování, se do firemního prostředí dostává z vrcholového sportu. Nároky na sportovce už jsou tak vysoké, že jen poctivě trénovat nestačí. Vzápětí se objevují dvě cesty:

 • za prvé dopink
 • a za druhé práce s vůlí, motivací a psychickou pohodou sportovců.

Je to vlastně jednoduché. Nejistý a nervózní sportovec nic neuhraje. V podstatě jde o to, jak udržet pozornost na tom, kde máme vliv nikoliv na tom, čeho se obáváme. Koučovaný prozkoumává

 • „jak sbírat odvahu a k čemu“ (vědomé rozhodování)
 • a „jak důvěřovat sám sobě, případně svým lidem navzdory nejistému výsledku“ (sebe-motivace)

Koučování je především o schopnosti učit se

„Neznamená to vložit sebe do rukou kouče a čekat, že on to za nás vyřeší. Nejste rozbitá hračka, kterou je třeba opravit či vylepšit. Jsme rostlinou, o kterou se staráme, aby vydala své plody.“

V koučování jde o aktivní spolupráci dvou lidí v rozdílných rolí.

 • Oba mají společný záměr, cíl a vzájemně důvěřují tomu, že ho společně dosáhnou (i když hned nemusí vědět přesně jak).
 • Je to vztah položený na respektu, rozdílných schopnostech a kompetencích.
 • Je to vztah, který objevuje, jak nejlépe a ekologicky využít podmínky, které k tomu jsou k dispozici (ani dobré ani špatně, zkrátka jen nějaké).

Pro koučovaného je to cesta, jak vědomě psát „kuchařku“ svého života či úspěchu. Kouč je někdo, kdo ho v tom podporuje, aby ji skutečně „napsal“ a recepty v ní byly  z jeho kuchyně a podle jeho chuti. Jak známo nejlepší recept na svíčkovou je přece ten, který se dělá u nás doma.

„Žádný kouč nás nepřiměje být šťastný, úspěšný ani učit se, když se pro to sami nerozhodneme.“

Co očekávejte od kouče

To, co pomáhá je to, že kouč:

 • velmi přítomně naslouchá. Je v tom procesu u toho s námi. Jeho přítomnost je zásadní. Je zrcadlem nás samotných.
 • pomůže formulovat cíle a zajímá se o to, co se daří (třeba i navzdory překážkám a pociťovaným obtížím).

Když na sobě pracujeme dojdeme často do určitého bodu, ve kterém se zastavíme a točíme se. Je to stav podobný tomu, když se motáme na kruhovém objezdu a nevíme kudy je to dál. Můžeme riskovat a přijít na to formou „pokus, omyl“ a nebo se stále točit na témže místě…. Otázky od kouče vedou k zamyšlení. Identifikují místa, ve kterých je zdroj motivace, energie a poznání. Zkušený kouč ví, kam „ťuknout“, aby koučovaný objevoval skryté bohatství v sobě. Podporuje jeho sebedůvěru riskovat (s určitou dávkou předvídatelnosti, samozřejmě).

„Kouč je katalyzátorem mentální přípravy koučovaného k akci, která vychází z jeho vlastních zdrojů – vědomostí, zkušeností a nápadů – „jak se dostat k tomu, aby….“

Objevujte chuť koučování

Pokud chcete koučování zažít „na vlastní kůži“, nabízí se vám v květnu jedinečná možnost. 15. až 20. května 2017 se tradičně pořádá pod záštitiu ICF ČR (Mezinárodní federace koučů) týden koučování „ICW 2017“. Během tohoto týdne se můžete účastnit workshopů na výše zmíněné téma a vybrat si některou z akcí v kalendáři ICF. Profesionální kouči z celého světa pořádají právě v tomto týdnu „ochutnávky své práce“ bez nároku na honorář.

Dozvíte se například:

 • že pracujeme na plný výkon, spěcháme … a jde to i jinak,
 • jak moc nám pomáhá tendence „držet se známého a osvědčeného“ zajistit skvělou budoucnost,
 • v jakých okamžicích je koučování užitečnou metodou a kdy selhává,
 • čeho prostřednictvím spolupráce s koučem můžete dosáhnout (příběhy a příklady z praxe),
 • jak si vybrat svého kouče a co od něho očekávat (a co ne),
 • jak se na koučování připravit a proč vás nikdo nebude „opravovat“ ani „zlepšovat“ aj.

Pokud jako HR manažer či šéf/ka týmu chcete využít tuto příležitost pro své lidí, kolegy, pracovníky a uvažujete o uspořádání osvětové koučovací akce přímo ve vašich firemních prostorách, oslovte nás.  Obraťte se přímo na mne alena@jachimova.cz či napište na: icw@coachfederation.cz. Domluvíme si s vámi setkání, na kterém vše prodiskutujeme.

„Pokud chcete něco opravdu změnit. Stačí jen dvě věci. Musíte to opravdu chtít změnit a zároveň to umět ocenit v tom stavu, v jakém to právě je.“
Comments are closed.