Beru život do vlastních rukou, PODNIKÁM!

Beru život do vlastních rukou, PODNIKÁM!

posted in: BLOG | 0

„Podnikavost?

„Pro mne je to životní síla, motor. Je to něco, co mne žene kupředu. Něco dělat, vymýšlet, být aktivní…!“

Mám v živé paměti okamžik, kdy jsem přišla domů a prohlásila: „Beru život do vlastních rukou. Začínám podnikat…“ Byl chladný listopadový den, ani ne měsíc do Vánoc roku 2003. Přítel se na mne udiveně podíval: „Jak to myslíš?“ Vychrlila jsem na něho, tak jako mnohokrát, 100 + 1 důvod, proč má smysl odejít na volnou nohu a co mi dává odvahu tento krok uskutečnit.

Tím klíčovým důvodem byla moje touha „dělat si věci po svém“ a přitom se stále učit a rozvíjet. Těžko jsem si smiřovala s tím, že bych měla realizovat sny druhých. Zvlášť, když jsem si byla jistá, že jsem prostě lepší. Dalším důvodem bylo podílet se na smysluplných projektech, které přinášejí efekt a radost těm, kterých se týkají. A v neposlední řadě jsem chtěla odevzdávat opravdu dobrou práci, za kterou si sama budu odpovídat.
Když jsem opustila bezpečí velké firmy a vydala se do světa byznysu, připadala jsem si, jako když zvíře chované v zajetí vyjde do volné přírody. Neumí lovit a čeká, až mu někdo hodí do krmelce potravu. Čeká, ale ono nic nepřichází. Jediný způsob jak přežít je opět se naučit lovit. Probudit v sobě staré instinkty a naslouchat intuici.

Na podzim roku 2013 jsem se dostala podobné situace jako před deseti lety. Jen s tím rozdílem, že dávám svému podnikání novou tvář. A především, rozšiřuji ho. Tak vznikla myšlenka zaměřit se na ženy, jejich posedlosti, talenty a touhu podnikat a ukázat se světu. Chci jim pomoci naplnit své sny, uvědomit si vlastní schopnosti a talenty. Chci jim pomoci vyjít z kouta na světlo, ukázat sebe a to, co umím, druhým…

Před pár měsíci se zrodil cyklus „Slasti a strasti podnikavých žen“. Proč? Mým záměrem je podpořit ženy v rozhodování a konání. Nabídnout jim své zkušenosti. Dobré i ty horší a odpovědi na otázky, které jsem si pokládala, abych se pohnula dál. Ráda bych otevřela diskuze a společné sdílení radostí a starostí na téma „podnikavost“. A především včera mi přišel následující mail, který se mnou pohnul tímto směrem. V něm stálo: „Konečně jsem dokázala sebrat sílu a po dlouhodobé nespokojenosti v práci dát výpověď. Jen jsem se teď dostala do situace, kdy bilancuji nad tím, zda se pustit do podnikání plnýma nohama, anebo si hledat něco jiného a zvolit pomalejší začátek.“

Když projevíte odvahu a ukážete, že něco umíte, zaručeně se kolem vás objeví spousta těch, kteří vám budou chtít pomáhat.

Nejdřív si uvědomte

  • Kdo jste, co máte k dispozici?
  • Jaké jsou vaše dary a talenty? 
  • Kam se chcete vydat? Za jakým dobrodružstvím? Probuďte svoje touhy, vnitřní oheň a nadšení.
  • Co vás na horizontu čeká?
  • Koho chcete vzít s sebou?
  • Chybí vám nějaká kvalita, talent?
  • Propojujte se, sdílejte, komunikujte, spolupracujte, vnímejte konflikty jako součást cesty a vytvářejte pole pozitivní energie.

A na jaké otázky chci přinášet úvahy, zkušenosti a náměty?

• Je snadné podnikat, začít něco nového? Jaké mám šance, že uspěji?
• Jak se rozhodovat? Cítím odpovědnost nejen za sebe, ale také za ty, které mám ráda a žiji s nimi. Uvědomuji si totiž, že moje rozhodnutí ovlivní život celé rodiny.
• Obstojím ve zkouškách? Mám dost odvahy? Projdu pekelnou bránou? Dost možná, že vše půjde hladce, protože jsem našla „díru na trhu“ a dost možná, že se objeví překážky, problémy, situace, se kterými se nedalo dopředu počítat.
Kdo mě podpoří, když mi budou docházet síly? Kdo se bude radovat se mnou z každého kroku vpřed? Kdo je mým spojencem?
Co vše potřebuji umět a v čem budu muset obstát, když chci podnikat? Mám do toho „skočit rovnýma nohama“ nebo mám postupovat „krok za krokem“?

„To jsou nejčastější otázky, které dostávám od svých klientů, a mnohé z nich korespondují s těmi, na které jsem hledala odpovědi také já sama!.“

Comments are closed.