Když se řekne adaptace

posted in: BLOG | 0
Adaptace nového člena společnosti začíná souhlasem.

Adaptace nového člena společnosti začíná souhlasem. „Ano“ řeknou si obě strany a vstupují do svazku… a začíná soužití… a očekáváme aktivitu a zájem a podporu …. a také výsledky …. peníze…. úspěch …. Ovšem přicházejí okamžiky, kdy nejde vše snadno a už vůbec ne samo…

V české verzi Wikipedie pod pojmem adaptace najdeme:

„Adaptace je proces, při němž se daný člověk přizpůsobuje vnějším podmínkám a dalším faktorům, které panují v areálu jeho výskytu.
Zároveň si také rozvíjí účelné vlastnosti (kompetence) a vytváří nové návyky pracovního chování.“

Wikipedie neinformuje nikoho z nás o tom, že ač jde o vědomou změnu, je s jejím úspěšným zvládnutím spojeno mnoho nástrah a pastiček souvisejících s mírou naší přizpůsobivosti.

 

Co se děje v prvních dnech v hlavě nově přicházejících?

 

Zažívají mnohdy smíšené pocity. Cizí lidé, cizí prostory, zmatek v hlavě. Vše kolem je v pohybu, vše má svůj rytmus a směr. Nový člověk tento pulsující organismus ač chce nebo nechce narušuje, brzdí. Je mimo rytmus celku, rozlaďuje ho. Někteří přiznávají: „V hlavě mám pochybnosti. Zvládnu to? Mám vůbec na to? Nevím, co mě tu přesně čeká.“ Někteří mají pocit: „Nic tu neznamenám“.

Setkání s prvním člověkem v organizaci bývá pro nováčka důležité: „Když jsem vstoupil, usmál se na mě pan vrátný a ke slovům, vy jste tady určitě nový, přidal, tady jsou hodní lidé, tady se Vám bude líbit. A ze mě najednou spadlo napětí a já věděl, že jsem tu správně.

Pochybnosti u mnohých sílí, když čekají na informace, bloudí mezi kancelářemi: „Když jsem slyšel jděte někam nahoru, on už si vás tam někdo chytne. Zaváhal jsem. Zklamáním pro mne byla také reakce – nic vám vysvětlovat nebudu, tady to máte, tak si to přečtěte. Napadlo mě – ví vůbec, co se mnou?

Když chcete uspět, držte se Magické 6

Čím rychleji a snáze se nový zaměstnanec adaptuje v novém prostředí, ve skupině lidí, tím rychleji nabídne organizaci svůj „výkon“. Organizaci se tak rychleji vrací vynaložené úsilí do jeho získání. Úleva některých manažerů a personalistů: „obsadili jsme volné místo a máme toho, kdo bude dělat potřebnou práci.“, ještě není na místě.

 

Co pomáhá rychle se adaptovat?

 

Odpověď je zdánlivě triviální. Garant. Někdo, kdo nedovolí nudit se, zahálet, trápit se pochybnosti. Někdo, kdo, zabrání utopení se v informacích, nových impulsech…. Někdo, kdo nenahání strach ani nevyzařuje energii „zdržuješ mě.“ Někdo, kdo mi řekne, odkud je nejlepší začít a ukáže, co si těžko jinak představím.

Také může pomoci konkrétní materiál. Vhodnou pomůckou je Průvodce pro nováčka. Mnohdy přispívá k odbourání počáteční nejistoty. Ovšem navázat přátelské kolegiální vazby v pracovní skupině neumí.

 

3 otázky, na které je užitečné znát odpovědi

 

Přizpůsobení se nové organizaci usnadní konkrétní odpovědi na 3 jednoduché otázky:

  • Kdo/co mi pomůže?
  • V čem přesně mi pomůže?
  • Jaká jsou pravidla „hry“ a s čím mám začít?

 

Když chcete uspět, držte se „Magické „6“.

 

  • Do 6 minut získat pozitivní pocit z organizace (síla pozitivní emoce hraje roli).
  • Do 6 dnů najít konkrétní spřízněnou „duši či duše“ v organizaci.
  • Do 6 týdnů zažít situaci a získat informace, která potvrdí „půjde to“ a „zvládneš to“.
  • Do 6 měsíců mít výsledky, kde nebudu na pochybnostech, že mě moje práce „dobře uživí“, že ji dříve nebo později zvládnu tj. „mám na to“

 

Adaptace je především proces učení se praxí. Každým dnem (prostřednictví zpětné vazby) získává nový pracovník informace z okolí o tom, jak naplňuje jeho očekávání. Každý si tak sám může ověřovat, co mu jde a kam má zaměřovat svoji pozornost a energii dál.

Comments are closed.